گردشگری سلامت چیست؟

 
۱۳۹۶/۱۱/۰۵ تعداد بازدید: ۵۹۸
print

گردشگری سلامت چیست؟
                                                                                                                             
  •  گردشگری سلامت : چرا ایران ؟
ایران با توجه به منابع و استعدادهای طبیعی و بهره مندی از شرایط مساعد آب و هوایی از شمال به در یا خزر و از جنوب به خلیج فارس و دریای عمان در ارتباط است. همسایه های ایران :ارمنستان ،آذربایجان و ترکمنستان در شمال و ترکیه و عراق در غرب،افغانستان و پاکستان در شرق می باشد.در واقع ایران پل ارتباطی بین سرزمین های خاور دور و دریای مدیترانه و اروپا را تشکیل می دهد.
بر پایه گزارش سازمانی جهانگردی ایران رتبه دهم باستانی و تاریخی ورتبه پنجم جاذبه های طبیعی را درجهان دارا می باشد.
 با توجه به مساعد بودن شرایط و همچنین مراکز درمانی بسیار پیشرفته و اساتید مجرب و امکانات و تجهیزات از یک سو و هزینه های درمانی مناسب نسبت به کشورهای ترکیه و هند و کشورهای اروپایی از سوی دیگر، ایران را به عنوان یک قطب علمی و درمانی مناسب جهت انتخاب بیماران خارجی در دنیا مطرح کرده است.
با توجه به جاذبه های طبیعی ایران و امکان استفاده از آبهای درمانی، دفتر گردشگری این مرکز می تواند راهنمای مناسبی برای بیماران خارجی با نظر پزشک ارائه دهد.   


گردشگری پزشکی یا توریسم (Medical Tourism) شاخه‌ای از گردشگری سلامت است که در آن شخص از کشورش به سایر نقاط دنیا سفر می‌کند تا از خدمات پزشکی کشور مقصد در مراکز درمانی بهره‌مند شود. عموما برای گردشگری درمانی سه انگیزه  اصلی وجود دارد:
•درمان در کشوری با سطح امکانات و توانمندی های درمانی بالاتر
•درمان با هزینه های درمانی پایین تر
•عدم انتظار در لیست نوبت درمانی
خدمات ارائه شده در توریسم پزشکی بسیار متفاوت و بستگی به انتخاب گردشگر دارد. به طور کل خدمات گردشگری سلامت نیز به دو شاخه خدمات گردشگری(شامل: اخذ ویزا، اخذ بلیت سفر، رزرو هتل، ترانسفر شهری، لیدر، خدمات تفریحی و … ) و خدمات پزشکی (از خدمات بیسیک و ساده دندان پزشکی یا چک آپ تا عمل های جراحی‌ پیشرفته همچون تعویض زانو، جراحی قلب و یا جراحی‌های زیبایی) تقسیم می شود. یک مقصد گردشگری سلامت باید خدمات گردشگری را در کنار خدمت درمانی به گردشگران سلامت ارائه کند.
گفته شده است پیشینه توریسم پزشکی به هزاران سال قبل در یونان قدیم بر می‌گردد، در آن زمان زمان بیماران و یا زائران از نقاط مختلف با گذر از دریای مدیترانه خود را به منطقه‌ای در خلیج «سرونیک» به نام «اپیدوریا» می‌رساندند. اعتقاد ها اینگونه بود که مهراب خدای شفابخش یونانی‌ها، اسقلپیوس، در آنجا قرار دارد. بیماران با روزه گرفتن و نیایش به دنبال شفاء بیماری‌های خود بودند. در حال حاضر اپیدوریا قدیمی‌ترین خاستگاه گردشگری پزشکی در جهان شناخته می‌شود. گرچه امروزه این مفهوم را به عنوان گردشگری مذهبی نام می بریم.
  • گردشگری سلامت چیست؟
به طور کلی گردشگر سلامت کسی است که برای استفاده ازخدمات پزشکی و درمانی  و یا استفاده از منابع درمانی طبیعی و سکوت و آرامش به کشور دیگری سفر می کند. در واقع گردشگری سلامت یا توریسم سلامت -Health Tourism- به طور کل به هر سفری که باعث بهبود سلامت فرد و یا افراد خانواده شود گردشگری سلامت بشمار می آید. گردشگری سلامت به سه شاخه اصلی تقسیم می شود:
۱– گردشگری پزشکی (Medical Tourism):
درواقع رایج ترین و حساس ترین زیر شاخه گردشگری سلامت است. این سفر عموما برای درمان بیماری یا انجام عمل جراحی و یا چک آپ سلامت گردشگر در کلینیک ها و بیمارستان های کشوری با امکانات پزشکی بالا و هزینه های درمانی مناسب انجام می گیرد. ما معتقدیم که گردشگری پزشکی یا گردشگری درمانی حساس ترین نوع گردشگری در بین تمام انواع گردشگری هاست. زیرا مستقیما با جان و سلامت گردشگر مرتبط است. گرچه بسیاری از کشورهای توریستی دنیا امروزه برای کسب درآمد، خدمات گردشگری درمانی را ارائه می دهند اما مطمئنا توانمندی یک کشور در علم پزشکی و خدمات درمانی برخلاف گردشگری تفریحی و ورزشی و … چیزی نیست که صرفا با ساخت و ساز و صرف پول بدست آید. وجود پزشکان متبحر و با تجربه، سابقه علم پزشکی، وجود زیرساخت های درمانی و نظارتی، وجود بیمارستان ها و کلینیک های استاندارد، تجهیزات پزشکی کامل و به روز، همچنین وجود قوانین و نظارت های پزشکی جزو زیرساخت های مهم درمانی یک کشور به شمار می روند؛ تا آن کشور بتواند در مرحله بعدی با ادغام خدمات اقامتی و گردشگری اقدام به فعالیت در زمینه گردشگری سلامت کند. قابل ذکر است که کشور ایران دارای پیشینه پزشکی هزاران ساله است و همواره پزشکان ایرانی در سطح بین المللی شناخته شده بوده اند.
۲– گردشگری طبیعت درمانی (Curative Tourism):
سفر درمانی به مراکز دارای منابع و خدمات درمانی طبیعی تحت نظارت پزشک را گردشگری طبیعت درمانی می گویند. این منابع و خدمات طبیعی شامل چشمه های آب گرم، دریاچه نمک، آفتاب درخشان، لجن طبی، ماساژ طبی، حمام گیاهی و همچنین محیط زیست زیبا، پاک و آرام به منظور بهبود بیماران پوستی، تنفسی، روماتولوژی، عضلانی و یا گذراندن دوران نقاهت بعد از درمان و عمل های جراحی صورت می گیرد. به لطف خدا طبیعت متنوع ایران انواع و اقسام منابع طبیعت درمانی را در اختیار انسان ها گذاشته است. درحال حاضر در ایران مراکز بسیاری وجود دارد که در کنار منابع طبیعت درمانی امکانات اقامتی، رفاهی و نظارت پزشکی را برای گردشگران آماده کرده اند. تا گردشگران بتوانند در آرامش و رفاه کامل از این نعمت های خداوند استفاده کنند.
۳– گردشگری تندرستی (Wellness Tourism):
در این نوع سفر، گردشگر به دنبال آرامش است و برای رهایی از تنش های زندگی روزمره و تجدید قوا، بدون مداخله و نظارت پزشکی راهی سفر می شود. معمولا این گردشگران بیماری جسمی مشخصی ندارند و بیشتر در پی بهره مندی از طبیعت شفابخش و دوری از شلوغی ها، تنش ها و آلودگی های زندگی شهری هستند. یکی از جاذبه ها و امتیازات ایران برای گردشگری درمانی در حوزه آب درمانی است، به طوری که در حال حاضر بیش از ۱۰۰۰ چشمه آب معدنی شناسایی شده است. از دیگر جاذبه های گردشگری تندرستی در ایران وجود هتل ها و ویلاهای جنگلی، کویری، ساحلی و یا کوهستانی است. که افراد می توانند در آرامش کامل در محیط زیست پاک تندرستی خود را بهبود بخشند.


  • دلایل انتخاب مراکز توریسم درمانی مشهد: (MMTC)
 – وجود پزشکان، جراحان و پرستاران بسیار واجد شرایط، ماهر و دارای مدارج علمی بالا
– وجود بیمارستانها و مراکز درمانی مجهز به بهترین تجهیزات پزشکی و برخوردار از آخرین فن‌آوری‌ها
– ارائه خدمات درمانی با بالاترین کیفیت و استانداردهای بین المللی
– نداشتن لیست انتظار برای توریسم درمانی
– ارائه بهترین خدمات با صرفه‌جویی قابل توجه در هزینه ها نسبت به سایر نقاط جهان
– امکان همزمان نمودن سفر درمانی با یک سفر کاری، تعطیلاتی، زیارتی و یا تفریحی
– برقرار بودن خطوط هوایی مستقیم با بسیاری از کشورهای منطقه و جهان
– ارتباطات خطوط ریلی مستقیم با کشورهای همسایه
– وجود مراکز زیارتی، تفریحی، تفرجگاهی، بازارهای خرید، چشمه‌های آب گرم فراوان و متنوع
 

 آژانس هواپیمایی پردیسان سیر خاوران ارایه دهنده خدمات گردشگری سلامت 

- مجری مستقیم برگزاری تورهای گردشگری تندرستی و گردشگری درمانی
- مجری مستقیم برگزاری تورهای گردشگری طبیعت درمانی در ایران
- طرف قرارداد با مجهزترین مراکز خدمات درمانی و کلینیک های تخصصی 
- دارای مجور ویزا T کشور ایران از سازمان میراث فرهنگی
- مشاوره رایگان در امر ارائه خدمات درمانی توسط پزشکان متخصص 
 
متقاضیانی که مایلند از امکانات وظزفیت های درمانی شهر مشهد استفاده نمایند، می توانند درخواست خود را جهت هماهنگی خدمات زیر در شهر مشهد به واحد رزرواسیون شرکت خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی  پردیسان سیر خاوران ارائه نمایند :
 
  • بلیط رفت و برگشت
  • ترانسفر فرودگاهی و مراکز درمانی
  • درخواست خودرو های ویژه اورژانس
  • اقامت در هتل (اتاق های با امکانات و شرایط ویژه جهت بیماری های خاص)
  • هماهنگی وقت ملاقات با پزشکان متخصص، مراکز درمانی، بیمارستان ها، کلینیک ها، آزمایشگاه ها و …برای بهره مندی برترین مراکز درمانی و پزشکان مجرب در کوتاه ترین زمان ممکن
هدف ما این است  ضمن هماهنگی و برنامه ریزی دقیق بر اساس نیازهای میهمانان آسودگی خاطر را برای آنان فراهم کنیم.
 
 
نظرات
 نام:
 * نظر: